A
Advaita – filozofija ne-dualnosti koja uči da je jedina stvarnost Brahman, te da su sve prividne razlike između pojedinca i univerzuma iluzija.
Ahankara – Lažni ego: Najsuptilniji dio materijalnog tijela zbog kojeg se duša pogrešno poistovjećuje s fizičkim tijelom, objektima i odnosima u materijalnom svijetu.
Ahimsa – Nenasilje: Etika nenanošenja štete nijednom živom biću.
Arati – Obožavanje svjetlom: Ritual gdje se svjetlo (obično u obliku svijeće ili svjetiljke) nudi božanstvu uz pjevanje duhovnih pjesama.
Aryan – Plemenit čovjek, Arijac: Drevni narod koji je iznjedrio Vede, čovjek koji slijedi zakone Veda.
Ashtanga Yoga – Osmerostruka staza: Sistem joge koji uključuje osam koraka prema duhovnom prosvjetljenju.
Asure – Demoni: Suparnici polubogova, bezbožna, zla bića, protivna Bogu i božanskim zakonima.
Atma/Atman – Duša, sebstvo: Vječni i pravi identitet, istinski ja.
Atma-nivedanam – Predavanje sebe: Potpuna predaja i posvećenost Bogu.
Avatar – Utjelovljenje Boga i božjih odlika, Onaj koji silazi: Božanstvo koje se manifestira u ljudskom ili drugom obliku radi zaštite dharme (prirodnog zakona i dužnosti) u materijalnom svijetu. Svi avatari su navješteni u Vedama, opisani su znakovi njihova raspoznavanja, a njihova pojava je transcendentalna, nije pod kontrolom maye.
Ayurveda – Znanost o životu: Tradicionalni vedski sustav medicine koji naglašava ravnotežu tijela, uma i duha.
B
Balarama – Krišnin brat, prva ekspanzija Bhagavana Šri Krišne. Posjeduje bijelu put.
Bhagavad-gita – Božanska pjesma, dio epa Mahabharate: Sveti tekst, filozofski dijalog između Svevišnjeg Krišne i njegova prijatelja Arjune, esencija vedske duhovnosti.
Bhagavan – Bog: Najviše božanstvo koje posjeduje sve savršene kvalitete, vlasnik svih obilja (Bhag, Bog, Bog-atstvo).
Bhajan – Devocijske pjesme: Pjevanje pjesama koje slave Boga.
Bhakti – Odanost, predanost u čistoj ljubavi: Predano služenje i potpuno nemotivirana ljubav prema Bogu.
Bhaktivedanta Swami – poznati indijski duhovni učitelj i osnivač – utemeljitelj društva ISKCON, poznat po ogromnom pothvatu globalnog širenja svjesnosti Krišne te prevođenju i komentiranju mnogih svetih vedskih spisa. Najplodniji vedski duhovni učitelj u moderno vrijeme na Zapadu.
Bhu mandala – Zemaljski disk: Koncept koji opisuje strukturu svemira u vedskim tekstovima.
Brahma – Titula za poluboga stvoritelja svemira: Polubog odgovoran za stvaranje određenog svemira. U materijalnoj kreaciji postoji nebrojeno svemira i svaki ima svog Brahmu.
Brahmacari / Brahmacarya – Celibat i praktikant celibata: Učenička faza života posvećena askezi, samodisciplini, učenju i duhovnoj praksi pod vodstvom gurua.
Brahmana, brahmin – Vedski svećenik: Pripadnik najviše kaste zadužen za religijske obrede, veliki znalac vedskih spisa. Brahmane žive jednostavno i skromno te podučavaju druge vedskim znanjima i služe kao savjetnici.
Brahma bhuta – Duhovno stanje: Stanje čiste svijesti i oslobođenja od materijalnih želja.
Brahman – Aspekt Apsoluta: Aspekt Apsoluta kao vječne sveprožimajuće energije.
Buddhi – Intelekt (biti budan): Sposobnost razlučivanja i prosuđivanja.
C (čita se Ć ili Č)
Caitanya Caritamrta – sveti tekst koji opisuje život i učenja avatara Šri Caitanye Mahaprabhua (15. stoljeće), osnivača duhovne linije Gaudiya Vaisnavizma i velikog promicatelja bhakti joge.
Caitanya Mahaprabhu – Božanska inkarnacija: Osnivač Gaudiya Vaisnavizma koji je popularizirao bhakti yogu i sankirtan, zajedničko pjevanje svetih imena, odnosno Hare Krišna mantru kao najbolji način dostizanje duhovne samospoznaje za ovo doba.
Chakra – energetski centar u tijelu. Postoji sedam glavnih čakri koje su raspoređene duž kralježnice, od baze do vrha glave, i svaka je povezana s različitim aspektima fizičkog, emocionalnog i duhovnog zdravlja. Čakre se smatraju vrtnjama energije koje, kada su uravnotežene, omogućuju slobodan protok životne sile (prane) kroz tijelo.
Citta – Svijest (podsvijest u koju se sve “čita”): Umno stanje koje uključuje pamćenje i svjesnost, dio suptilnog materijalnog tijela.
D
Darshan – Pogled: Duhovni čin gledanja i primanja blagoslova od božanstva ili svetog čovjeka.
Deha – Tijelo: Fizički oblik živog bića.
Deve – Polubogovi: Nebeska pobožna bića koja upravljaju prirodnim silama, božji administratori u materijalnoj kreaciji, vrlo moćni, ali nisu besmrtni.
Dharma – Dužnost: Moralni i etički principi koji vode ispravnom životu.
Diksa guru – Inicijacijski učitelj: Duhovni učitelj koji daje formalnu inicijaciju u duhovnu praksu.
Dhyana – Meditacija: Usmjeravanje pažnje na dušu i Boga kroz razne medije poput mantre, predmeta, disanja.
G
Gayatri – Sveta mantra: Najstarija mantra koja se koristi za meditaciju i duhovno pročišćenje.
Grihastha – Domaćin: Faza života posvećena obitelji i svjetovnim dužnostima s ciljem duhovnog napretka obitelji.
Guru – Učitelj: Duhovni vodič koji prenosi znanje i mudrost.
H
Hanuman – Pobožni kralj majmunolike rase Vanara: Bhakta i sluga Svevišnjeg Rame, poznat po svojoj odanosti i snazi.
I
Indra – Polubog, kralj rajskog predjela Svemira, Svarge: Vlada nebom i kontrolira kišu i oluje (Perun u slavenskoj mitologiji).
J (čita se G, Đ ili Dž)
Japa (đapa) – Ponavljanje mantri: Meditativna praksa ponavljanja svetih riječi na japa brojanici koja ima 108 kuglica.
Jiva (điva) – Živo biće (Živa): Pojedinačna duša koja prolazi kroz ciklus rođenja i smrti.
Jnana (gjana) – Znanja: Duhovna znanja i mudrost.
Jyotish (đjotiš) – Vedska astrologija: Drevna vedska praksa predviđanja budućnosti i analize osobnosti i sudbine na temelju nebeskih tijela.
K
Karma – Djelovanje: Zakon uzroka i posljedice gdje svaka akcija ima odgovarajuću reakciju.
Kirtan – Pjevanje: Zajedničko pjevanje ili recitiranje svetih imena božanstava.
Krišna – Izvorni, Vrhovni Bog: Apsolut u svojoj potpunosti, izvorno i najviše božanstvo, poznat po svojoj božanskoj ljubavi i igrama, lilama, izvor Paramatme i Brahmana, uzrok svega što postoji.
Kshatriya – Vedski ratnik: Pripadnik ratničke kaste zadužen za zaštitu i upravljanje. Uvijek djeluje po savjetu brahmana.
L
Lakshmi – Božica bogatstva: Božica sreće, bogatstva i prosperiteta, supruga Svevišnjeg Vishnua.
Lila – Božanska igra: Božanske aktivnosti ili manifestacije božanstva na zemlji.
M
Maha mantra – Velika mantra: Najmoćnija mantra za samospoznaju i Bogospoznaju u Kali yugi:
Hare Krišna, Hare Krišna
Krišna Krišna, Hare Hare
Hare Rama, Hare Rama
Rama Rama, Hare Hare.
Mahabharata – “Velika bitka Bharata”: Drevni indijski ep (koji uključuje Bhagavad Gitu), najveći ep na Zemlji, opisuje događaje prije oko 5000 godina.
Manas – Um: Instrument percepcije i misli, suptilni dio fizičkog tijela.
Mandala – simbolički dijagram, najčešće u obliku kruga, koji se koristi kao alat za meditaciju, duhovnu praksu i vizualizaciju. Predstavlja svemir, božanske sile i unutarnji svijet pojedinca, te služi kao pomoć u postizanju duhovne ravnoteže, koncentracije i prosvjetljenja.
Mantra – Sveti zvuk: Duhovno moćna riječ, kod ili fraza koja se ponavlja tijekom meditacije ili molitve kako bi se usmjerila svijest, pročistio um i stvorila duhovna povezanost s Bogom, najlakši i najmoćniji način meditacije. Mantranje znači ponavljanje mantri tj. proces recitiranja mantri radi duhovnog pročišćenja.
Maya – Iluzija: Matrica, matriks, nešto što nas “zamajava” ili “zamađijava”, božanska vanjska energija koja služi kao Njegova moćna sila koja održava iluziju materijalnog tijela i svijeta. Iako naizgled djeluje kao prepreka duhovnom napretku, njezin krajnji cilj je pomoći dušama da kroz iskustva i učenja prepoznaju svoju pravu prirodu i vrate se Bogu.
Mayavada – filozofija koja tvrdi da je materijalni svijet iluzija (maya), a jedina stvarnost je neosobni apsolutni Brahman.
Moksha – Oslobođenje: Oslobođenje od ciklusa rođenja i smrti.
Mudra – simboličan ili ritualan pokret ruku. Mudre se koriste za usmjeravanje toka energije u tijelu, za poboljšanje meditacije, kao i za izražavanje određenih stanja svijesti ili duhovnih principa. Svaka mudra ima specifično značenje i učinak na tijelo, um i duh.
O
Om, omkara – sveti zvuk i simbol. Smatra se primordijalnim zvukom iz kojeg je nastao cijeli svemir, te je često opisan kao zvuk stvaranja. Om se sastoji od tri zvuka: A, U i M, koji predstavljaju trojstvo (Brahma, Višnu i Šiva), tri stanja svijesti (budno stanje, sanjanje i duboki san) i tri vremenska razdoblja (prošlost, sadašnjost i budućnost). Koristi se u meditaciji, molitvama i ritualima kao sredstvo povezivanja s božanskim i postizanja unutarnjeg mira.
P
Paramatma – Nad-duša: Božanska prisutnost u srcu svakog bića, aspekt Apsoluta.
Parampara – Nasljeđe: Niz duhovnih učitelja i učenika koji prenose znanje kroz generacije.
Pradhana – Primarna materija,nešto što je pra(davno) – dano: Neaktivna materijalna energija koja postaje aktivna pod utjecajem božanske energije. U tom duhu: Materija – Mater – i – ja.
Prana – životna sila ili energija koja prožima sve živo. Smatra se osnovnim dahom života, energijom koja pokreće tijelo i um, te održava sve fiziološke procese.
Pranayama – praksa kontroliranog disanja u jogi, koja uključuje regulaciju i usmjeravanje životne energije (prane) kroz različite tehnike disanja. Cilj pranayame je pročišćavanje uma i tijela, povećanje vitalnosti, te postizanje unutarnjeg mira i duhovnog razvoja.
Prakrti – Priroda: Materijalna energija iz koje se sastoji fizički svijet.
Prasadam – Posvećena hrana: Vegetarijanska/veganska hrana koja je s ljubavlju skuhana, ponuđena božanstvu i zatim podijeljena kao blagoslov.
Purane – Stari tekstovi, povijesnice Svemira, peta Veda: Sveti spisi koji sadrže povijest Svemira, filozofiju i duhovna učenja.
Puja – Obožavanje: Ritualno štovanje božanstva koje uključuje ponudu cvijeća, hrane, svjetla i molitvi.
R
Radharani – Izvorna Božica: Krišnina energija zadovoljstva u obliku Božice, Krišnina najvoljenija, simbol čiste odanosti.
Rajas – Strast: Jedna od guna, kvaliteta aktivnosti, želje i nemira.
Rama, Ramacandra – Božanstvo, avatar boga Višnua, poznat po svojoj pravednosti i časti.
Ramayana – Ramin život: Drevni indijski ep koji pripovijeda o životu i djelima božanskog kralja Rame.
Rasa – Ukus: Duhovni ili emocionalni osjećaj koji se doživljava u odnosu s božanstvom.
S
Sadhu – Svetac: Duhovno napredna osoba posvećena duhovnoj praksi i askezi.
Samsara – Ciklus rođenja i smrti: Kontinuirani krug reinkarnacije kroz različite živote.
Samskara – Mentalni utisci: Duboko ukorijenjeni utisci i sjećanja iz prošlih života ili iskustava.
Sampradaya – Duhovna tradicija: Vjerska škola ili zajednica s posebnim učenjima i praksama.
Sanatana dharma – vječna dužnost. Prirodna dužnost i sastavni dio svih živih bića, a ta je da oduvijek i zauvijek služe Boga s ljubavlju i odanošću.
Sankhya – Brojanje, analiza: Jedna od šest škola indijske filozofije koja analizira materijalne elemente i duhovnu svijest.
Sannyasi – Osoba u najvišem, monaškom redu odricanja: Osoba koja je napustila svjetovni život radi duhovne potrage.
Sanga – Druženje: Zajedništvo s osobama koje imaju slične duhovne interese, cilj je biti u sadhu sangi tj. druženju s duhovnim tragateljima.
Sanskrit – drevni vedski jezik koji se smatra jednim od najstarijih (vjerojatno i najstariji) i najvažnijih jezika u povijesti ljudske civilizacije. Sanskrit je jezik svetih vedski tekstova, kao što su Vede, Upanišade, Bhagavad-gita i Mahabharata, te klasičnih tekstova hinduizma, budizma i džainizma. Sanskrit ima vrlo složenu gramatiku i bogat vokabular, a njegov utjecaj vidljiv je u mnogim modernim jezicima. Sanskrit se smatra svetim jezikom, a njegovo izgovaranje i pisanje često se povezuje s duhovnom praksom i meditacijom.
Sarasvati – Poluboginja znanja: Poluboginja mudrosti, glazbe i umjetnosti.
Sattva – Vrlina: Jedna od guna, kvaliteta čistoće, harmonije i uravnoteženosti.
Sadhana – Duhovna praksa: Dnevne duhovne vježbe koje vode prema duhovnom napretku.
Seva – nesebično služenje drugima ili božanstvu, bez očekivanja nagrade, kao dio duhovne prakse.
Smaranam – Sjećanje: Meditacija i prisjećanje na božanstvo.
Swami – Gospodar: Časni naslov za monahe i duhovne učitelje.
Svarga – Nebo: Rajsko prebivalište bogova i duša koje su zaslužile blaženstvo.
Ś / Š
Šastra – Sveti zapis ili objava, duhovno “oružje” za rat protiv maye, drevni sanskritski tekstovi koji sadrže temeljne vedske duhovne istine
Šiksa guru – Učitelj: Duhovni učitelj koji daje savjete i učenja.
Šiva – Polubog koji razara i transformira, njegova priroda je nešto između Boga i poluboga. Šiva uništava kako bi se omogućilo novo stvaranje.
Šravanam – Slušanje: Slušanje svetih spisa i učenja o božanstvu.
Šrila Prabhupada – A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada, najplodniji vedski učitelj i komentator modernog doba, utemeljitelj – osnivač Međunarodnog društva za svjesnost Krišne (ISKCON).
Šrimad Bhagavatam – Najcjenjenija Purana (peta Veda, povijesnica), prirodni komentar na Vedanta-sutru, autora Vyase. Tekst s 18 000 stihova posvećen bhakti yogi, opisu velikih bhakta i pojava raznih avatara Boga (posebno Krišne) kroz povijest Univerzuma.
Šudra – pripadnik četvrte i najniže varne (klase) u tradicionalnom vedskom društvenom sustavu, zvanom varnašrama dharma. Šudre su tradicionalno zadužene za manualni rad i služenje ostalim trima klasama: bramanima (svećenici), kšatrijama (ratnici) i vaišjama (trgovci i zemljoradnici).
T
Tapas – Askeza: Duševna i tjelesna disciplina kroz odricanje i samokontrolu.
Tamas – Inercija: Kvaliteta tame, neznanja i lijenosti.
Tantra – duhovna tradicija i skup tekstova koji se fokusiraju na rituale, meditacije, mantru, i jogu kao sredstvo za postizanje duhovnog prosvjetljenja i sjedinjenja s božanskim. Tantra često uključuje korištenje specifičnih tehnika i simbola za transformaciju svijesti i tijela, te obuhvaća širok spektar praksi od jednostavnih meditacija do složenih rituala.
U
Upadharma – Sekundarna dužnost: Manje važni religijski ili društveni principi koji podržavaju osnovnu dharmu.
Upanišade – Sjedenje blizu: Filozofski tekstovi koji objašnjavaju dublje značenje vedskih učenja i duhovne istine.
V
Vaikuntha – naziv za duhovno prebivalište i kraljevstvo Svevišnjeg Višnua. To je mjesto vječne blaženosti, gdje duše koje su dostigle oslobođenje žive u zajedništvu s Bogom, oslobođene od ciklusa rođenja i smrti. U Vaikunthi nema patnje, vremena ni iluzije, i smatra se da je izvan dosega materijalnog svijeta.
Vaišja – pripadnik treće varne (klase) u tradicionalnom vedskom društvenom sustavu, zvanom varnašrama dharma. Vaišje su tradicionalno zadužene za trgovinu, poljoprivredu i ekonomske aktivnosti, te su ključne za održavanje gospodarskog života u društvu.
Vaišnava – štovatelj Višnua, Svevišnjeg.
Vandanam – Molitva: Akt iskazivanja poštovanja i obožavanja božanstva.
Vanaprastha – Povučenost: Faza života posvećena povlačenju iz svjetovnih obveza i intenzivnijoj duhovnoj praksi.
Varnasrama – Društveni sistem: Tradicionalni vedski društveni sistem podijeljen prema prirodnim zanimanjima i duhovnim dužnostima. Kasnije degenerirao u kastinski sustav po pravu rođenja.
Vastu – Arhitektonska znanost: Drevna indijska umjetnost arhitekture i dizajna prostora u skladu s prirodnim zakonima.
Veda – Znanje: Svete tekstove koje sadrže duhovne i filozofske spoznaje.
Vedanta – Kraj, zaključak Veda: Filozofski sustav koji istražuje prirodu stvarnosti i oslobođenja.
Vijnana – Znanstveno, spoznato znanje: Dublje, realizirano znanje koje nadilazi teoretsko razumijevanje.
Vimana – Nebeski brod: Leteći stroj koji koriste polubogovi i avatari.
Vishnu – Bog, Održavatelj, Višnji: Vrhovno Božanstvo, Onaj koji održava univerzum i štiti dharmu.
Vritti – Mentalne fluktuacije: Promjene i aktivnosti uma, vrela u umu (vriti, vrtlozi).
Vrindavan – najpoznatije sveto mjesto u Indiji, smatra se mjestom gdje je Krišna proveo svoje djetinjstvo i izveo mnoge svoje božanske igre (lile) prije nekih 5 000 godina. Smješten u blizini Mathure, Vrindavan je hodočasničko središte za milijune ljudi koji dolaze posjetiti hramove i mjesta povezana s Krišninim životom.
Vyasa/Vyasadeva – autor koji je kompilirao, razdijelio jednu Vedu u 4 Vede i popratne vedske spise.
Y (čita se J)
Yajna – Žrtva: Sveti obred u kojem se prinose darovi polubogovima i Bogu.
Yantra – geometrijski simbol korišten u meditaciji i duhovnim praksama za usmjeravanje energije i povezivanje s božanskim.
Yoga – Jedinstvo: Praksa koja vodi ka ravnoteži tijela i uma i duhovnom prosvjetljenju i oslobođenju.
Pripremila: Ines Žižić
